*** 
Photorama's *** | Toplist

blogi

Photo Blogs - BlogCatalog Blog Directory

Stronę monitoruje stat24

Licznik liczy od 17.07.2007 r.

użytkownicy, wizyty, odsłony


Blog > Komentarze do wpisu

Warszawa - miasto przyszłości

Warszawa jest metropolią i niekwestionowaną królową polskich miast. Jest ważnym ośrodkiem gospodarczym i biznesowym i kulturalnym. Mają tu swoje siedziby najważniejsze instytucje administracyjne, biznesowe, finansowe i ośrodki kulturalne całego świata.

Polska stolica rozwija się w tempie, które zadziwia nie tylko Polaków. Kierunek jej rozwoju wyznaczają ambicje, by Warszawa w niczym nie ustępowała innym europejskim metropoliom. Jej dzisiejszy wygląd i potencjał sprawia, że stanowi ona dla kraju centrum gospodarcze, finansowe i kulturalno-naukowe. Aspiruje jednak, by tę rolę pełnić dla całej Środkowo- Wschodniej Europy. W tym celu realizowany jest program szeroko zakrojonych zmian we wszystkich dziedzinach życia, w tym również kierunku prowadzona jest polityka zagraniczna Warszawy. Podporządkowana jest ona zarówno przeświadczeniu, że problemy z którymi dzisiaj boryka się stolica Polski już gdzieś rozwiązano, jak i przekonaniu, że partnerstwo europejskich stolic w rozwiązywaniu problemów, wspólnych dla wielkich miast, to działanie na rzecz europejskiej integracji i dalszego rozwoju. Dzięki międzynarodowym kontaktom rozszerzana jest europejska komunikacja, a jej przedmiotem jest przyszłość Warszawy we wspólnej Europie.

Warszawa jest miastem, które ma wiele do zaoferowania. Jest funkcjonalnym miejscem życia i pracy blisko dwóch milionów mieszkańców. miejscem atrakcyjnym dla wielkich inwestycji, dla lokowania kapitału i dla zwiedzających. Do takiego miasta jakim jest dzisiaj prowadzi wieloletnia dramatyczna historia. Globalny kataklizm dziejowy, jakim była druga wojna, zmiótł ją z powierzchni ziemi. A za swe męstwo i patriotyczne poświęcenie, jakim był niespotykany w sile swego bohaterstwa i determinacji, zryw patriotyczny - Powstanie Warszawskie - Warszawa zapłaciła najwyższą, cenę życia tysięcy swoich mieszkańców. Odznaczona orderem Virturi Militari Miasto-Bohater, zaczęła jak Feniks z popiołów odradzać się dzięki ofiarności wszystkich Polaków.

Dzisiaj jest metropolią, stanowiąc jeden z najważniejszych węzłów transportowych Polski, w którym krzyżują się międzynarodowe i krajowe połączenia drogowe, kolejowe i lotnicze. Jest ważnym ośrodkiem gospodarczym i ośrodkiem biznesu, którego pozycja na europejskim rynku systematycznie rośnie.

Dzisiaj jest również silnym ośrodkiem kulturalnym, miejscem wielu międzynarodowych, cieszących się ustaloną renomą na całym świecie, imprez kulturalnych.

Warszawa to również miasto młodzieży, największy w kraju i jeden z największych w Europie ośrodków akademickich.

Tradycja stanowi o atrakcyjności miasta, zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. A szybki rozwój turystyki to jedna z wielkich szans rozwojowych miasta. Stolica jest miejscem ponad 3900 obiektów, wpisanych do rejestru zabytków i objętych ochroną konserwatorską. Zespół Starego Miasta wraz z Traktem Królewskim i dwoma zespołami pałacowo-ogrodowymi Łazienki Królewskie i Wilanów objętymi statusem Pomnika Historii wpisane są na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jej turystyczną atrakcyjność można dobrze wykorzystać, ponieważ ma Warszawa hotele i restauracje o europejskim standardzie, obliczone zarówno na potrzeby przyjeżdżających tu służbowo ważnych osobistości ze świata polityki, biznesu, nauki i kultury, jak i na coraz częściej odbywające się w Polce, liczne kongresy, zjazdy i spotkania, ma też rozwiniętą sieć restauracji i kawiarni.

Dużym walorem Warszawy jest zieleń. Tworzą ją lasy, jedyne tego rodzaju w Europie Zespoły Pałacowo-Ogrodowe w Wilanowie i Łazienki Królewskie oraz liczne parki, w tym wiele zabytkowych.

Jest więc Warszawa miastem wielkich szans. Indywidualnych – bo tutaj jest największy rynek pracy, najciekawsze oferty, najwyższe zarobki i najmniejsze bezrobocie, ale i zbiorowych, ponieważ to przed Warszawą, a nie przed innymi miastami w Polsce, otwiera się szansa, by pełnić szczególnie ważną rolę w zjednoczonej Europie.

Powyższe spisałem stąd:

http://euroregiony.enginepro.pl/?lang=1&menu=1&menu_select=69

I wszystko to jest oczywiście prawda, a niniejszy fotoblog służy między innymi temu, aby ową prawdę w jakiś sposób uzupełniać, dopełniać ją. Tak więc w ramach uzupełniania prawdy prezentuję widoczek z ul.11.Listopada na warszawskiej Pradze. Widoczek jest zupełnie nieźle wyeskponowany - to wszystko, co widzicie na zdjęciu, można ujrzeć zarówno z chodnika, z ulicy jak i z okna tramwaju.

Ale metropolią tak czy siak jesteśmy, ot co :)

środa, 15 kwietnia 2009, warszawa78

Polecane wpisy

  • Gdzieś na Nowej Pradze

    Zastanawia mnie, jak wyglądać będzie to miejsce za 20 lat... A na razie jest tak, jak na załączonym obrazku. Miejsce: Nowa Praga, ul.Kowieńska.

  • Pocztówka z Pragi - katedra św.Floriana

    Coś dawno nie było tutaj "pocztówkowców", więc dziś czas na typowo pocztówkowe ujęcie. Oto katedra św.Floriana. Ten charakterystyczny kościół i jeden

  • Na Środkowej

    Taką oto fotkę na Pradzeprzy ul.Środkowej cyknąłem sobie. Gdyby kogoś interesowało, to Środkowa w pełnej krasie wygląda tak: http://warszawa78.blox.pl/2008/01/P

Komentarze
tierralatina
2009/04/15 10:22:12
"Warszawa jest metropolią i niekwestionowaną królową polskich miast."

Odważna teza. Ciekawe kto ją koronował? :)
-
warszawa78
2009/04/15 10:26:44
Wiesz, może i tak korona jest nieco zardzewiala, ale tak czy siak jest, konkurencji to ja tu nie widzę. Jedyny Kraków może się z Warszawą równać (a czasem być może nawet przewyższać) na pewnych polach, reszta jest już z tyłu.
-
Gość: stera, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/04/15 11:48:26
@W-wa 78
To jest performance dla turystow (z Krakowa) :)
Bylem w kilku miastach w Europie (a co, sie jezdzi), wszedzie im dalej centrum, tym dziwniej.
A u nas fajnie, bo i w Centrum bywa dziwnie, a na Pradze to standard :)

@tierralatina
Koronacja uroczysty akt intronizacji suwerennego władcy związany z przekazaniem mu insygniów władzy. W kulturze zachodniej drobiazgowo rozbudowany obrządek połączony najczęściej z liturgią mszalną. (z Wikipedii)
Suwerenny wladca - proste?
-
2009/04/15 11:51:52
Dla mnie "metropolia" to twór co się stale rozrasta a Warszawa stoi w miejscu i pęka w szwach, może jak się już za te 30 lat wyremontuje te wszystkie ulice i tory i wybuduje kolejną nitkę metra to się do metropolii zrobi podobna...
-
warszawa78
2009/04/15 11:55:38
Stera: Bo u nas centrum się nieco przemieszalo z peryferiami :)

Gofer: Ale w jakim sensie się rozrasta - przestrzennie, ludnościowo czy w kwestii infrastruktury? Bo przestrzenie Warszawa (rozumiana jako aglomeracja) rozrasta się nieustannie, ludnościowo tak samo, za to infrastruktura faktycznie rozrasta sie niepecjalnie, nie nadąża za tym wzrostem przestrzennym i ludnościowym.
-
warszawa78
2009/04/15 11:57:04
Co do infrastruktury, to cóż, Warszawa przy swojej wielkosci powinna mieć min. 5 linii metra uzupełnionych siecią szybkiej kolei. Ale to, co napisalem w poprzednim zdaniu, to jest jeden z najwyższych możliwych poziomów abstrakcji.
-
2009/04/15 12:17:23
do tworzenia folderów zachwalających do odwiedzin miasta to by Cię raczej nie zatrudnili hłuehłue;)
Ja nawet rozumiem ideę, chcesz pokazać każdą stronę Warszawy, szkoda, że najczęściej jest to dość ponury kawałek. Nie, nie twierdzę, że Warszawa jest najpiękniejsza na świecie, ale odnoszę wrażenie, że ( na szczęście) pomiędzy Bristolem a ponurą okolicą gdzieś na Pradze jest coś pomiędzy. I dobrze;)
-
2009/04/15 13:08:47
Ludnościowo się rozrasta to fakt. Ale dla mnie budowanie nowych domów, które wciąż trwa bez długofalowej wizji (20-30 letniej) jest tylko jego zagracaniem a nie tworzeniem metropolii - wystrczy spojrzeć tylko na to co się dzieje na Służewcu przemysłowym albo w każdej młodej dzielnicy mieszkaniowej (bp. na Bemowie)- budowa na każdym wolnym skrawku ziemi trwa a o drogach dojazdowych, chodnikach, komunikacji i całej reszcie infrastruktury typu głupie przedszkole albo przychodnia nikt nie pomysli :O
Czy wiesz np. że na ulicy Domaniewskiej przy Suwak, na której pracuje kilka tysięcy ludzi nie ma nawet kiosku ruchu a bankomat pojawił się dopiero jakieś dwa miesiące temu? I to jest Metropolia? he he....

-
warszawa78
2009/04/15 13:58:27
Chiara: Eee, ja uważam, że aż tak źle ze mną nie jest :) W moim odczuciu dużo daje tego pomiędzy, z ostatnich dni np. to:
warszawa78.blox.pl/2009/04/AWF-i-wiosna.html
warszawa78.blox.pl/2009/04/Male-miasteczko-w-wielkiej-Warszawie.html
warszawa78.blox.pl/2009/04/Wymarle-miasto.html
warszawa78.blox.pl/2009/04/Warszawa-Goclawek-budynek-stacji.html
warszawa78.blox.pl/2009/04/UlSchroegera-stala-pozycja-tego-fotobloga.html
i last but not least to:
warszawa78.blox.pl/2009/04/Sa-Swieta-a-wiec.html :)

Motywów śmietnikowych aż tak dużo nie ma. Ale fakt, do probienia materialów promocyjnych to ja się raczej nie nadaję :)
-
Gość: facetmorski, *.chello.pl
2009/04/15 13:59:20
władze miasta Cię ukamieniują!!! ;))))
-
warszawa78
2009/04/15 14:01:07
Gofer: Braku kiosku w takim miejscu to ja nie rozumiem zupełnie - przeciez dla kioskarza to byłaby żyła złota! Ale odnosze wrażenie, że chętni kioskarze by się znaleźli, a rzecz raczej o urzędy się rozbija... Masz 100% racji, że nie ma żadnej spójnej wizji i dalekosiężnych planów. Pod tym względem to już za komuny bylo lepiej - jak budowali moje blokowisko (Wawrzyszew i Chomiczówka), to od razu dociągnęli linię tramwajową, zbudowali szkoły, przedszkola, przychodnie zdrowia, pawilony handlowo-usługowe, boiska, zostawiono też dużo zieleni między blokami. Ba, nawet na parkingi wydzielono miejsca, a i ulic też nie brakuje. Teraz o takim czymś można tylko pomarzyć.
-
warszawa78
2009/04/15 14:03:34
Facetmorski: O tak, tam w ratuszu już pewnie założyli mi teczkę :))
-
2009/04/15 14:05:23
doskonale więc rozumiesz o czym piszę :P w takiej sytuacji to to zdjęcie śmietnika we wpisie o metropolii jest jak najbardziej na miejscu...
-
warszawa78
2009/04/15 14:09:49
Specjalnie czasem tak robię, bo niektóre teksaty propagandowe aż się proszą, aby je zestawić z realiami :) Tekst propagandowy to odchyl w jedną stronę, śmeitnik w drugą strone, więc jak się to zestawi, to jakaś równowaga z tego wyjdzie :)
-
lavinka
2009/04/15 16:34:04
Teczkę to Ty miałeś chyba zanim założyłeś ten blog za sprawą agorowych admisiów ;)
-
tartuffe
2009/04/15 16:49:24
Widoczek niczego sobie ;) I na swój sposób, ma urok.
-
Gość: Valdo, *.fa.farmlib.org
2009/04/15 17:40:41
Nie przejmuj sie ,tak wyglada wiekszosc metropolii od srodka czy kuchni.Paryz,nie wylaczajac Xvi,Nowy Jork czy Toronto.Bylem .mieszkalem widzialem.A opinii ze "tam to dopiero jest kultura..."juz dawno sprzeciwilo sie zycie.Od kiedy Europa jest zbiorowiskiem wszystkich nacjii takich "pictures"przybywa.p.Oriana F.miala na ten temat racje.Pozdrowienia.
-
Gość: stera, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/04/15 19:16:14
Oni dla Ciebie teczki, my dla nich taczki :)
Mam na mysli zarowno adminow, jak i radnych :)
-
warszawa78
2009/04/15 19:45:02
Z przyjemnością zostanę kiedyś szoferem tych taczek :)

A współczesne metropolie to nie bajka, ja wiem, że od kuchni to różnie bywa. Fajnie byłoby jednak, aby taki widok był nieco schowany, niewidoczny od głównej ulicy. W restauracji jest też kuchnia, gdzie kroją wątróbkę, z której tryska krew, ale nikt tego nie robi na oczach gości.
-
feedme
2009/04/15 20:07:39
A za ile dudków ta ciupaska? :)
-
warszawa78
2009/04/15 20:14:21
Co łaska + VAT.
-
feedme
2009/04/15 21:35:00
He he he apropo "co łaska" - kiedyś usłyszałam od księdza: "co łaska ale nie mniej niż pińcet" x]
-
2009/04/16 06:03:16
Z drugiej strony po tym jak obejrzałem Ciemną Stronę Miasta to jednak cieszę, się, że żyję w Warszawie, a nie w NY. Zastanawiam się czy Scorsese przegiął w tym filmie, czy to na prawdę tak wygląda?
-
evek
2009/04/17 04:41:30
czy cos w tej torbie moze bylo ciekawego??!! ;O)
-
drukarkifiskalne
2013/11/02 09:06:28
Kasy fiskalne warszawa zaraz po zakupie pracują w trybie szkoleniowym. Oznacza to, że dokonywane transakcje nie są zapisywane w pamięci kasy. Aby kasa fiskalna zaczęła pracować należy dokonać tak zwanej fiskalizacji.