| < Marzec 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zakładki:
1. Adres
2. Księga gości
3. Warszawa - fotoblogi
4. Warszawa w sieci
5. Inne miejscowości
6. Fotoblogi, fotostrony

*** 
Photorama's *** | Toplist

blogi

Photo Blogs - BlogCatalog Blog Directory

Stronę monitoruje stat24

Licznik liczy od 17.07.2007 r.

użytkownicy, wizyty, odsłony


Ceglana Warszawa

piątek, 14 listopada 2008

fabryka - warszawa, ul.szwedzka

Proszę się nie bać tytułu notki, nie będę tu pisał o komunizmie, owym "przodującym ustroju" - już inni napisali na ten temat wystarczająco dużo. Będzie o starej praskiej fabryce.

Swojego czasu prezentowałem zdjęcia fabryki przy ulicy Szwedzkiej (Praga-Północ). Dziś dorzucam jeszcze jedno zdjęcie, zrobione w nieco innej oświetleniowej scenerii. Sama fabryka, tzw. Pollena, już od dawna nie funkcjonuje, w przyszłości mają być tam lofty. Czy będą? Zobaczymy. Mam nadzieję, że kryzys (którego według niektórych polityków nie ma) nie pokrzyżuje tych planów. Bo warto by było, aby te stare mury ożyły - przecież to właśnie takie miejsca (a nie centra handlowe i osiedla za płotem) tworzą klimat naszego miasta, naszej Warszawy.

A na razie mamy po prostu mury. Ale też są piękne, same w sobie...

czwartek, 25 września 2008

Warszawa-Praga

Praga-Północ

Przyszła jesień, nie ma na to rady. Wczoraj mogłem podziwiać ją na warszawskiej Pradze przy ulicy 11.Listopada. Ale wiecie co? Dzisiaj wyszło piękne słońce! (kto jest dziś w Warszawie, ten wie). Czyżby więc zanosiło się jednak na "polską złotą jesień"? Oby!

Widoczny na zdjęciu budynek to według mojej wiedzy fragment rozległego kompleksu koszar wojskowych, wzniesionych jeszcze w czasach carskich. Zresztą do dziś część tego kompleksu zajmuje wojsko - oczywiście już nasze polskie, a nie 2.Orenburski Pułk Kozaków, jak to za cara bywało.

W pierwszym dniu Powstania Warszawskiego toczyły się w tym miejscu krwawe walki, podczas których powstańcy próbowali zdobyć koszary, obsadzone przez silne oddziały niemieckie. Natarcie okazało się niestety nieskuteczne, w innych punktach Pragi oddziały powstańcze również ponosiły porażki, wskutek czego już 6 sierpnia walki na Pradze całkowicie ustały. I tak cała Praga pozostała w rękach niemieckich aż do 14 września, kiedy to została zdobyta przez Armię Czerwoną wspomaganą przez oddziały polskie. A piszę o tym dlatego, że Powstanie Warszawskie kojarzy się przede wszystkim z walkami na lewym brzegu - warto zatem przypomnieć, że i na Pradze walczono przez kilka dni.

A wracając do koszar... Jeśli ktoś chce bliżej poznać historię tego miejsca, może zerknąć tutaj:

http://www.pragapolnoc.zhp.pl/content/view/889/175/

I to w zasadzie tyle, na kolejnych zdjęciach spróbuję pokazać więcej słońca :)

sobota, 05 stycznia 2008

.

.

.

.

Czas trochę odkurzyć kategorię "Ceglana Warszawa" - tym razem przedstawiam na fotoblogu dom mieszkalny przy ulicy Powązkowskiej. Przejeżdżałem obok niego setki razy, aż w końcu wczoraj postanowiłem go wreszcie sfotografować. Kiedyś trzeba :)

Ten dom jest pewnego rodzaju rodzynkiem, otoczonym przez nowe biurowce (fragment jednego z nich widać na 1.zdjęciu) oraz jakieś składy, magazyny i zwykłe nieużytki. Taka dziwna okolica... Z czasem zaniedbany ogólnie obszar zamieni się pewnie we fragment normalnego miasta - mam nadzieję, że ów "ceglaczek" zyska wtedy wreszcie godne otoczenie. Oby.

Rysu historycznego nie będzie - niestety nie wiem, kiedy powstał budynek, kto i dlaczego go wybudował. Będę wdzięczny za wszelkie informacje na ten temat, bo mnie też to interesuje.

I ostatnia rzecz - nie wierzcie tablicom MSI, to nie są żadne Sady Żoliborskie. To są Powązki! Cały problem polega na tym, że Powązki leżą na terenie dwóch dzielnic (Woli i Żoliborza) i najwyraźniej twórcom systemu MSI zabrakło wyobraźni i nie potrafili oni wpaść na to, że jeden obszar MSI może leżeć na terenie dwóch dzielnic. Dogmatyczne trzymanie się zasady, że jeden obszar MSI musi w całości leżeć w jednej tylko dzielnicy doprowadziło już do niejednego absurdu (przykładem jest choćby Muranów, którego wolska część została zupełnie od czapy nazwana "Nowolipki", a tylko część śródmiejska zasłużyła sobie na zaszczytne miano "Muranów"). Przecież każde warszawskie dziecko wie, że Cmentarz Wojskowy (położony kilkaset metrów od fotografowanego przeze mnie ceglanego budynku) leży na Powązkach, a według urzędników ów cmentarz leży na Sadach Żoliborskich! W głowie mi się to nie mieści :(

A zatem MSI do poprawki!

poniedziałek, 16 lipca 2007

.

.

.

.

Warszawa-Wola, ul.Bema. Te kilka budynków to jedyne, co pozostało z ogromnego kompleksu fabrycznego Lilpop, Rau i Loewenstein, który mieścił się tu przed wojną.

Produkcji przemysłowej już tu od dawna nie ma, ale jak widać na zdjęciach, toczy się tu jednak jakieś życie :)

piątek, 04 maja 2007

szwedzka - fabryka

warszawa - praga

praga

Jeszcze niedawno publikowałem zdjęcia na foto-forum Warszawa (na portalu gazeta.pl) i podczas mojej bytności na tym forum stwierdziłem, że jest tam całkiem sporo miłośników (a już zwłaszcza miłośniczek!) czerwonej cegły. Im to właśnie dedykuję te zdjęcia i tę notkę.

Ostre słońce nie było wprawdzie moim sprzymierzeńcem, ale cóż, nadmierny techniczny puryzm też nie jest chyba wskazany :)

A na zdjęciach widać opuszczoną halę fabryczną oraz kamienicę na rogu Szwedzkiej i Strzeleckiej. Uwieczniłem również mieszczący się w tej kamienicy sklepik, który już od wielu miesięcy jest zamknięty, ale szyld wabi klientów nadal...

wtorek, 01 maja 2007

praga

praga, ul.szwedzka

fabryka na szwedzkiej

Warszawa-Praga, ul.Szwedzka, tzw. Pollena. Tu mają być podobno mieszkania i sklepy, a wszystko w starej ceglanej szacie. W sumie czemu nie? :)