| < Marzec 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zakładki:
1. Adres
2. Księga gości
3. Warszawa - fotoblogi
4. Warszawa w sieci
5. Inne miejscowości
6. Fotoblogi, fotostrony

*** 
Photorama's *** | Toplist

blogi

Photo Blogs - BlogCatalog Blog Directory

Stronę monitoruje stat24

Licznik liczy od 17.07.2007 r.

użytkownicy, wizyty, odsłony


Bródno

poniedziałek, 25 maja 2009

warszawa - bródno

bródno

osiedle bródno

Te trzy piękne zdjęcia zrobiłem wczoraj na Bródnie przy ul.Łojewskiej.

No dobra, szczególnie piękne to one nie są, ale uwielbiam osiedlowe klimaty, więc nie mogłem się powstrzymać. Bloki, pawilony, szyldy... Ten świat ma swoją magię i autentycznie wciąga. Przynajmniej mnie.

W tym miejscu pozwolę sobie na małą dygresję. Otóż przeglądając polskie fotoblogi, można dojść do wniosku, że w dużych polskich miastach nie ma bloków. W każdym razie nie ma ich we Wrocławiu i nie ma w Łodzi. Za to w Krakowie są - widać koledzy z Krakowa znają wartość swego grodu i nie muszą na siłę niczego udowadniać, tylko mogą pozwolić sobie na luksus pokazywania miasta takiego, jakie ono jest. A łodzianie i wrocławianie? Cóż, widać odczuwają potrzebę nadrabiania miną :)

A Warszawa? Ano owszem, mamy śliczne blokowiska i prezentuję je z dumą. Bródno, wytwór epoki gomułkowskiej i gierkowskiej, jest jednym z nich.

No to jak, wpadniecie na Bródno po wersalkę z promocji? :)

14:56, warszawa78 , Bródno
Link Komentarze (17) »
czwartek, 30 kwietnia 2009

bródno

Zdjęcie, które widzicie, przedstawia blokowisko.

Tak, to nie pomyłka! To zdjęcie zrobiłem między blokami osiedla Bródno w rejonie skrzyżowania Chodeckiej i Wyszogrodzkiej. To nie jest żaden park, właśnie tak wygląda międzyblokowa przestrzeń na PRL-owskim osiedlu.

Kiedyś pisałem, że na Bródnie stoja brzydkie bloki, a ludzie patrzą wilkiem. Owszem, bloki nie wypiękniały, ludzie też się nie zmielini, ale wczoraj złapałem się na tym, że jeśli wejdziemy w głąb osiedla, to tych brzydkich bloków specjalnie nie widać, za to widać i czuć piękną wiosenną zieleń. I nawet ci patrzący wilkiem tubylcy jacyś tacy sympatyczniejsi od razu się wydali...

I co, nadal uważacie, widząc to zdjęcie, że blokowisko to tylko betonowa pustynia i nic więcej? :)

11:01, warszawa78 , Bródno
Link Komentarze (22) »
wtorek, 03 marca 2009

Bródno - Julianowska

Julianowska - uliczka na warszawskim Bródnie

Ostatnio rozpieszczałem Was trochę słonecznymi ujęciami, więc dziś dla odmiany nie będzie różowo. Zapraszam na ulicę Julianowską na warszawskim Bródnie.

Osiedle Bródno kojarzone jest przez warszawiaków na ogół z ogromnym blokowiskiem. Słusznie zresztą, bo bloki całkowicie zdominowały krajobraz okolicy, ale i pewne relikty zabudowy historycznej można na Bródnie spotkać, czego świetnym przykładem jest Julianowska właśnie. I wszystko byłoby pięknie, gdyby ta stara zabudowa była w dobrym stanie. Niestety nie jest.

Nie znam przyczyn tego stanu rzeczy. Być może ktoś kiedyś skazał te domy na zagładę, aby rozpadły się i ustąpily miejsca kolejnym blokom? Ciężko rzec, w każdym razie stare domy na Julianowskiej nie zachwycają, one straszą. Stan tych budynków to nasza wspólna warszawska porażka. Ostro na to pracowaliśmy i teraz mamy to, co widać.

Co zatem? Nic zatem. Będzie jak jest, jestem o tym w 100% przekonany. I tym pesymistycznym akcentem kończę dzisiejszą notkę.

11:09, warszawa78 , Bródno
Link Komentarze (23) »
piątek, 27 lutego 2009

Warszawa, osiedle Bródno

Bródno - murek

Gdyby kogoś interesowało, czemu ostatnio dosyć często posiłkuję się zdjęciami wygrzebanymi ze starych zapasów, teraz znajdzie odpowiedź. Przyjrzyjcie się - tak wygląda dzisiejsza Warszawa. Chyba już nikogo nie dziwi, że niespecjalnie chce ją w pokazywać w takiej szacie?

Zdjęcia, które prezentuję, przedstawiają okolice ul.Bartniczej na warszawskim Bródnie. Widok w sumie klasyczny - PRL-owskie bloki oraz murek służący lokalnym artystom do prezentowania swoich prac. W maju będzie to wszystko z pewnością wyglądać ciekawiej, na razie jednak można się w tym miejscu (i nie tylko zresztą w tym) nieźle zdołować. Taki lajf...

Uśmiech proszę, jutro będzie lepiej :)

19:07, warszawa78 , Bródno
Link Komentarze (15) »
poniedziałek, 05 stycznia 2009

Warszawa - Bródno

Bródno - park

Wiem, męczę Was tą zimą aż do znudzenia. Ale co mam zrobić, skoro na dworze nie jest lato, jesień też nie, lecz zima właśnie? Tym razem zapraszam na Bródno.

W centrum Bródna istneje sobie park. Jak podaje warszawska encyklopedia internetowa (tzw. Warszawikia), "park miał być obiektem, który zaspokajałby potrzeby mieszkańców Bródna na różne formy wypoczynku". Pięknie to napisali, zupełnie jak w jakimś propagandowym artykule z komunistycznej prasy. No jak tam, drodzy mieszkańcy Bródna, czy uważacie wasze potrzeby za zaspokojone? :)

Wielokrotnie do moich uszu dochodziły skargi, że pokazuję tylko bloki na Bródnie, a uparcie nie chcę pokazać parku. A więc niech tam, macie dziś kawałek parku. Niech i te Wasze potrzeby zaspokojone będą. Swoją drogą jest co pokazywać, w zimowej szacie park prezentuje się naprawdę pięknie, a na pobliskiej górce dzieciaki śmigają na sankach, że aż miło! Ale o sankach planuje oddzielną notkę :)

Tylko bałwanów nikt nie lepi. Ale strata niewielka - jak stęsknię się za widokiem bałwanów, to pojadę po prostu do siedziby Agory i tam będę miał na co popatrzeć.

Chociaż w sumie trochę szkoda marnować oczy na takie coś. Czy nie lepiej popatrzeć na piękny bródnowski park?

08:46, warszawa78 , Bródno
Link Komentarze (16) »
czwartek, 27 listopada 2008

Szaro, buro i ponuro - tak wygląda od jakiegoś czasu warszawska rzeczywistość :(

To zdjęcie zrobiłem z okna samochodu na skrzyżowaniu ulic Św.Wincentego i Kondratowicza. Pięknie tu, prawda? Aż chce się żyć! Nic, tylko wysiąść z samochodu i delektować się spacerem, podziwiając cudowną aurę i kontemplując piękno okolicy...

Skoro już zawitałem w to miejsce, to pragnę podkreślić jedno - zdjęcie zrobiłem na Bródnie. Powtarzam, na Bródnie, a nie "na Targówku", jak piszą czy mówią niektórzy. O co właściwie chodzi? Już wyjaśniam.

W 1994 roku utworzono dzielnicę Targówek, w jej skład włączając m.in. Bródno. Nazwa dzielnicy jest w moim odczuciu błędna, ponieważ Bródno i "właściwy" Targówek to miejsca o porównywalnej wielkości i odrębnej tradycji - skoro już zdecydowano się scalić te dwa miejsca w jedną dzielnicę, właściwą dla niej nazwą byłoby "Bródno-Targówek". Ale stało się, jest jak jest. A jakie są efekty? Ano takie, że coraz częściej słyszymy, że coś dzieje się "na Targówku", a gdy zagłębimy się w szczegóły, to okazuje się, że jednak na Bródnie. Błędy te popełniają nawet dziennikarze, np. ci z "Gazety Stołecznej". OK, błędy te można wybaczyć ludziom słabo znającym Warszawę, ale nie dziennikarzom! Dla mnie jest to brak szacunku zarówno dla warszawskiej historii i tradycji jak i dla czytelników. Coś zbyt mocno redakcje obniżają standardy...

Czepiam się? Dla niektórych pewnie tak, bo skoro Bródno należy do dzielnicy Targówek, to możnaby na upartego dowodzić, że "na Bródnie" = "na Targówku". Ale czy jeśli np. Józefów należy do powiatu otwockiego, to znaczy, że "w Józefowie" = "w Otwocku"? Chyba jednak nie! A więc pamiętajmy - Bródno to Bródno a Targówek to Targówek. Formę "w dzielnicy Targówek" przy opisywaniu Bródna jak najbardziej akceptuję, ale formy "na Targówku" zaakceptować w tym przypadku nijak nie mogę.

W tym miejscu pozostaje wyrazić żal, że dziennikarze nie szanują warszawskiej tradycji i przyczyniają się do utrwalania błędnych form w społeczeństwie. Szkoda :(

14:57, warszawa78 , Bródno
Link Komentarze (35) »
środa, 04 czerwca 2008

Bródno - kondratowicza

warszawa, ul.kondratowicza

kondratowicza

Bródno, ul.Kondratowicza. I tak dzień w dzień toczy się osiedlowe życie... Architektura może i siermiężna, ale przynajmniej weszliśmy do Europy :)

PS. Wiem, że krótka notka. Następna będzie znacznie dłuższa, obiecuję!

10:13, warszawa78 , Bródno
Link Komentarze (31) »
poniedziałek, 26 maja 2008

Warszawa - Bródno

Warszawskie Bródno

Bródno

Warszawa jaka jest, każdy widzi. Ma miejsca czarujące i piękne oraz... mniej czarujące i mniej piękne. Do tych drugich należą okolice ulic Rembielińskiej i Suwalskiej na warszawskim Bródnie. Nie chcę oczywiście narzucać czytelnikom własnego zdania na temat estetyki tego miejsca, ale gołym okiem widać, że z tą estetyką nie jest delikatnie mówiąc najlepiej.

Te obrazki przypominają mi pokazywane swojego czasu nader często zdjęcia z przedmieść Paryża - takie same ponure bloki, pomazane ściany... Tylko, że tam podpalali samochody, a na Bródnie nikt ich nie podpala. Tak samo na Bródnie brat nie zabija siostry za "splamienie honoru rodziny" czyli za spotykanie się z "niewłaściwym" chłopakiem, co zdarza się w Paryżu czy Londynie. Dlatego warto choć na chwilę spojrzeć bardziej trzeźwo na piękne hasło "Idziemy do Europy", pamiętając, że wyśniona Europa to nie tylko słońce, wino i chrupiące bagietki tudzież kolorowe chorągiewki, którymi ludzie ochoczo wymachują na Paradzie Schumana. Europa to także liczne problemy, których my w Polsce na szczęście nie mamy i musimy dbać o to, abyśmy ich nigdy nie mieli.

A na razie cieszę się, że nasze warszawskie Bródno, choć może piękne nie jest, jest jednak dosyć bezpieczne. Zawsze coś :)

08:41, warszawa78 , Bródno
Link Komentarze (32) »
wtorek, 20 maja 2008

rembielińska - bazar

Warszawa - Bródno

To jest bazarek przy ul.Rembielińskiej na Bródnie. I nie zamierzam w tym miejscu pisać jakichś dyrdymałów, że "to miejsce ma potencjał" czy coś w tym stylu. Niestety nie ma potencjału. Przynajmniej ja nie widzę go za grosz. A szkoda.

Ale może chociaż owoce i warzywa mają dobre. Muszę kiedyś spróbować.

19:06, warszawa78 , Bródno
Link Komentarze (22) »
piątek, 02 maja 2008

ul.Rembielińska

Żółć jest modna w tym sezonie. Przy czym nie chodzi mi tutaj o wylewanie żółci (to jest modne w każdym sezonie, już zwłaszcza w polskiej polityce), lecz o żółty kolor. Te wszystkie żółte pantofle, żakiety, bluzy, torebki... I pomyśleć, że kiedyś żółty był przede wszystkim sztormiak, a z obuwia kalosze. Gumiaki znaczy się.

Niektórzy ignorują obowiązującą modę, inni jednak starają się usilnie za nią nadążać. Na Bródnie przy ul.Rembielińskiej nadążają zdecydowanie! Nawet opony, mające za za zadanie upiększyć(?) osiedlowe alejki, pomalowano tam na żółto, aby pozostać w zgodzie z obowiązującymi trendami.

Ech, żeby moja Chomiczówka była tak modnie ustrojona... :)

08:22, warszawa78 , Bródno
Link Komentarze (27) »
poniedziałek, 07 kwietnia 2008

bródno, wysockiego

bródno

Warszawskie Bródno to wbrew obiegowej opinii nie tylko bloki. Na Bródnie można spotkać także starą zabudowę w stanie bardzo różnym. Na fragmenty takiej zabudowy możemy trafić m.in. na ul.Wysockiego w pobliżu stacji kolejowej Warszawa Toruńska (jeszcze nie było jej na blogu, ale niedługo będzie, zdjęcia już zrobiłem).

Ciekawy jest zwłaszcza budynek przy ul.Wysockiego 47, a to z uwagi na oldschoolowy szyld pochodzący zapewne z czasów PRL-u. Mięsa w tym budynku już dawno nie ma, zresztą w PRL-u też pewnie zbyt często go nie było, ale szyld pozostał do dziś. Taka mała bródnowska perełka :)

PS. Tak przy okazji chciałbym bardzo podziękować swoim czytelnikom. Nie należę do żadnego Syndykatu, nie jestem "fajnym człowiekiem w Bebo", admini też za mną nie przepadają, a tymczasem regularnie łapię się w pierwszej setce rankingu Top1000. To wszystko dzięki Wam, że tu jesteście, odwiedzacie to miejsce, zostawiacie swoje komentarze. Bez Was ta cała moja robota nie miałaby większego sensu. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam!

09:42, warszawa78 , Bródno
Link Komentarze (19) »
czwartek, 13 marca 2008

.

I tak to po prostu wygląda na Bródnie... Napiszę to, co zwykle piszę w takich sytuacjach - to też jest Warszawa i dlatego takie miejsca też warto pokazywać. Nie, nie jest to jakieś szczególnie złe osiedle. Jest po prostu typowe, standardowe, od Szczecina po Rzeszów spotkamy dziesiątki czy wręcz setki takich osiedli.

A historię Bródno ma piękną. W Wikipedii czytamy:

Na terenie Bródna, na północny wschód od wsi Bródno Stare, w rozlewiskach rzeczki Brodni (późniejszej Skurczy) oraz Zązy (Długiej), powstała najstarsza na obszarze współczesnej Warszawy osada i mały gród bez fosy, wzniesiony na wydmie otoczonej z trzech stron bagnami.

A powstała ta osada już w 9.wieku. Potem była tu wieś królewska, jeszcze później przedmieścia Warszawy (do Warszawy włączono Bródno w 1916 roku), powstawały domy jednorodzinne, wznosiły się kamienice... Aż w końcu w 1961 roku zatwierdzono jakże wspaniały plan przekształcenia Bródna w ogromne blokowisko, a w latach późniejszych plan wcielono w życie.

Skutki możecie podziwiać na zdjęciach :)

14:35, warszawa78 , Bródno
Link Komentarze (17) »
 
1 , 2