| < Marzec 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zakładki:
1. Adres
2. Księga gości
3. Warszawa - fotoblogi
4. Warszawa w sieci
5. Inne miejscowości
6. Fotoblogi, fotostrony

*** 
Photorama's *** | Toplist

blogi

Photo Blogs - BlogCatalog Blog Directory

Stronę monitoruje stat24

Licznik liczy od 17.07.2007 r.

użytkownicy, wizyty, odsłony


Targówek

poniedziałek, 08 czerwca 2009

Opuściwszy na chwilę blokowiska Targówka, zerknijmy na chwilę na leżącą tuż obok małą ulicę Tykocińską. Przenieśmy się choć na moment w przedwojenne lata...

Szkoda, że to tylko mały kawałek dawnego świata i że ten świat już nie wróci...

10:47, warszawa78 , Targówek
Link Komentarze (20) »
piątek, 05 czerwca 2009

Targówek Przemysłowy

Nie ma się co oszukiwać, do najpiękniejszych części Warszawy Targówek Przemysłowy (zwany również czasem Targówkiem Fabrycznym) z pewnością nie należy.

Zdjęcie przedstawia jedną tylko ulicę Sterdyńską, ale można ją uznać za ulicę w pewnym sensie reprezentatywną dla całego obszaru. Targówek Przemysłowy to fabryki, magazyny, hale i... rozpadające się domy. Czemu właściwie tak to wygląda? Wszystkiemu winien jest komunizm.

Przed wojną było inaczej. Powstawały fabryki, ale równocześnie powstawały też robotnicze osiedla, coś jak na Woli. Generalnie było to zwykłe robotnicze przedmieście, na którym także i poza godzinami pracy toczyło się jakieś życie. Wszystko zmieniło się po wojnie, w czasach już komunistycznych, kiedy to "władza ludowa" postanowiła uczynić z tego obszaru strefę czysto przemysłową. Zaczęto wówczas wysiedlać ludzi, wyburzono część domów, a o pozostałą resztę nikt nie dbał - najwyraźniej wszyscy wyczekiwali, aż rozpadną się same. Nie wiem, jakich mieszkańców osiedlano w tych domach, które jeszcze pozostały, ale specjalnie to oni o te domy nie dbali.

A efekty? Dziś zostały tylko resztki zabudowy i to resztki zrujnowane. Czy kiedyś się to zmieni? A kto to może wiedzieć...

11:55, warszawa78 , Targówek
Link Komentarze (23) »
środa, 27 maja 2009

Warszawa

Jak sami widzicie, Warszawa widziana od strony Ząbek (ul.Łodygowa) prezentuje się nader interesująco :)

Gdyby ktoś chciał wykorzystać to zdjęcie do materiałów promujących stolicę, to służę pomocą!

15:01, warszawa78 , Targówek
Link Komentarze (21) »
czwartek, 30 kwietnia 2009

Targówek Przemysłowy

Na Targówku Przemysłowym, miejscu zapomnianym przez Boga i ludzi, na totalnym zadupiu, w okolicy smętnej i nieprzyjaznej, odkryłem jednak jakieś ślady cywilizacji...

Co to takiego ten Targówek Przemysłowy i dlaczego wygląda tak, jak wygląda, dowiecie się w jednej z kolejnych notek, gdy będę miał trochę wiecej czasu na pisanie, dziś bardzo mi go brakuje. A więc na razie musi Wam wystarczyć zdjęcie.

To też jest Warszawa...

Miejsce: Targówek Przemysłowy, ul.Sterdyńska

16:15, warszawa78 , Targówek
Link Komentarze (13) »
niedziela, 26 kwietnia 2009

osiedle Targówek

To miejsce jest miejscem przeciętnym idealnie. Nie sądzicie?

Mamy tu przeciętne bloki - ani szczególnie brzydkie ani specjalnie ładne, ani przesadnie odpicowane ani zapuszczone. Przy ulicy stoją przeciętne samochody, co jakiś czas przemykają tędy przeciętni ludzie i tak toczy się tutaj życie, przeciętnie i nawet trochę leniwie. Tak to wygląda na osiedlu Targówek, jednym z wielu osiedli powstałych w czasach panowania towarzysza Gierka.

A może jednak jest tu coś nieprzeciętnego? Może ja o czymś nie wiem? Jeśli macie jakieś nieprzeciętne informacje na temat osiedla Targówek, piszcie śmało :)

PS. Zdjęcie zrobiłem przy ul.Piotra Skargi. To taki koleś, który na przełomie 16. i 17.wieku ostrzegał, że albo Polacy się ogarną, wezmą się ostro za siebie i za swoje państwo, albo albo Rzeczpospolita upadnie. O, ten tutaj:

http://ciach.eu/piotr-skarga

No i patrzcie, wykrakał...

11:55, warszawa78 , Targówek
Link Komentarze (24) »
wtorek, 21 kwietnia 2009

zacisze

Sielsko i anielsko... W ostatnią niedzielę życie na Zaciszu toczyło się nader leniwie.

Niezorientowanym wyjaśnię, że Zacisze to część dzielnicy Targówek, ale mająca swoją odrębną specyfikę. Nie znajdziemy tam wielkich bloków -  Zacisze to wąskie uliczki, segmenty i domy jednorodzinne, zarówno nowe wypasione wille jak i stare domki pamiętające zapewne jeszcze czasy przedwojenne. A skoro o już wąskich uliczkach wspomniałem, to od razu ostrzegam, iż nie tworzą one logicznej siatki, lecz krzyżują się pod wszystkimi możliwymi kątami i potrafią zakręcić w najmniej spodziewanym miejscu. Jeśli zatem ktoś ma problemy z orientacją przestrzenną, niechaj się na Zacisze bez mapy nie rusza :)

Dobra, przyznam, że widoczny na zdjęciu koszmarek nie jest dla Zacisza reprezentatywny, w rzeczywistości jest tam ogólnie dużo ładniej. Tylko jak to się dzieje, że mi głównie architektoniczne koszmarki wchodzą w kadr? :)

O samym Zaciszu więcej przeczytacie tutaj:

http://zacisze.info

Gdyby kogoś interesowało zwiedzanie tego miejsca, to od razu informuję, że z centrum dojedziecie na Zacisze autobusem 512. Jedźcie aż do samej pętli, znajduje się ona w samym sercu osiedla przy ul.Codziennej, a nazywa się... Zacisze oczywiście :)

Czy byliście kiedyś na Zaciszu?

08:36, warszawa78 , Targówek
Link Komentarze (17) »
poniedziałek, 16 marca 2009

Gdzie najlepiej spędzić piękną słoneczną niedzielę? Oczywiście w centrum handlowym!

Nie wmówicie mi, że nie lubicie romantycznego wybierania impregnatów we dwoje. Nie wmówicie mi, że nie lubicie atmosfery wielkich parkingów, jazgotu małych dzieci wyrwanych na spacer po parku handlowym (nie mylić z Parkiem Skaryszewskim, Prakiem Praskim itd.) oraz ryżu Halina z promocji. Jeśli ktoś tego nie lubi, to znaczy, że nie jest przystosowany do życia we współczesnym świecie i jako tzw. element niepewny powinien być oddany w łapy specjalistów od marketingu i poddany przymusowej reedukacji. W rzeczywistości ciągłej sprzedaży elementy niepewne burzą ład, harmonię i psują wizerunek pięknego świata z TVN-owskich seriali i kolorowych katalogów. No sami powiedzcie, czy ładnie to tak?

Odrzucając ten piękny świat i popijając w tym czasie kawę na Nowym Świecie pogłębiacie kryzys ekonomiczny. Pamiętajcie o tym.

Miejsce: Targówek, gdzieś koło skrzyżowania Trasy Toruńskiej i Radzymińskiej.

10:10, warszawa78 , Targówek
Link Komentarze (19) »
czwartek, 04 grudnia 2008

Warszawa - Targówek, ul.Gościeradowska

Targówek

Niedawno przedstawiałem stojący na Targówku charakterystyczny drewniany dom, teraz proponuję przenieść się trochę dalej, na ulicę Gościeradowską.

Jak już wielokrotnie wspominałem, współczesny Targówek to mieszanka bloków mieszkalnych (z reguly PRL-owskich) oraz starej zabudowy, często niestety w niezbyt dobrym stanie. Z takim zjawiskiem spotkamy się np. przy ulicy Gościeradowskiej - gdzieś tam dalej stoją bloki, a tu widzimy rozpadające się domy, kolejne kawałki dawnej Warszawy powoli odchodzące do historii. Stoją jeszcze, ale jak długo?

Czasem zbudują coś nowego, czasem coś się rozpadnie, zmienia się nasza Warszawa. Ale czy zawsze na lepsze? Na to pytanie to już każdy sam musi sobie odpowiedzieć, tę kwestię pozostawię otwartą...

10:46, warszawa78 , Targówek
Link Komentarze (24) »
poniedziałek, 01 grudnia 2008

Targówek - drewniany dom

drewniak na Targówku

Fragment jakiego miasta widać na zdjęciu? Warszawy oczywiście! Tym razem zaglądamy na Targówek.

Warszawa to nie tylko szklane wieżowce, przedwojenne kamienice, bloki, monumentalne gmachy i wypasione wille. Jest też zabudowa drewiana. OK, może nie ma jej specjalnie dużo, niemniej jednak istnieje i warto o niej wspomnieć.

Ten dom stoi sobie przy ulicy Biruty, tuż obok Ronda Żaba. Powstał w początkach 20.wieku (dokładnie w 1908 roku) i przetrwał do dziś, co więcej jest to obecnie według mojej wiedzy największy drewiany dom mieszkalny w Warszawie. Tam wciąż mieszkają ludzie! Jeśli chcecie dowiedzieć się znaczniej więcej na temat tego budynku, warto zerknąć tutaj:

http://www.targowek.waw.pl/tpwb/tematy.htm

Dodam jeszcze, że nie są odległe peryferia Warszawy To tylko 5 przystanków tramwajowych od Zamku Królewskiego i Starego Miasta. Powtarzam, 5 przystanków. Jak widać nawet niezbyt daleko od centrum można natknąć się na różne nietypowe i nieoczekiwane zjawiska :)

Czy ten budynek przetrwa? Pewności nie ma. Od kilku lat tuż obok ściany budynku przebiega ruchliwa jezdnia, a dom powoli niszczeje. Szkoda by było, aby miał zniknąć. Zabytek klasy zerowej to może nie jest, ale jest na pewno osobliwością, którą warto chronić i pokazać potomnym.

Co będzie dalej? Jak zwykle czas pokaże... 

20:44, warszawa78 , Targówek
Link Komentarze (31) »
czwartek, 21 sierpnia 2008

Targówek, ul.Święciańska

Targówek kojarzy się dziś przede wszystkim z całkiem sporym PRL-owskim blokowiskiem, ale gdzieś pomiędzy blokami można spotkać kawałki dawnej Warszawy - wiele z nich już zresztą na fotoblogu pokazywałem. W różnym stanie są te pozostałości, niestety najczęściej jest to stan kiepski. Czyli mówiąc prościej, stary Targówek sypie się na potęgę.

Zdjęcie, które widzicie, zrobiłem na ulicy Święciańskiej. Trochę je wypreparowałem z kontekstu, gdyż dookoła jest w zasadzie typowo - bloki, parkingi, pawilony... Sami zresztą zobaczcie:

http://warszawa78.blox.pl/2008/06/Tak-to-wyglada-na-Targowku.html

Te zdjęcia, do których linkuję, zrobiłem zaledwie kilkaset metrów od ul.Święciańskiej. A jaki inny świat... Co niestety nie znaczy, że lepszy czy ładniejszy.

Ulica Święciańska... Nazwa ulicy pochodzi od leżącego na Wileńszczyźnie miasteczka Święciany. To polskie miasto zostało zagrabione przez Związek Sowiecki we wrześniu 1939 roku, a zaraz potem przekazane Litwie, pod okupacją litewską znajduje się zresztą do dziś. Litwini nie walczyli o nie, tak samo nie walczyli o pobliskie Wilno, wszystko dostali od Sowietów w darze. I tak, jak żywię ogromny szacunek dla Ukraińców, którzy wielokrotnie walczyli Lwów z bronią w ręku i z tego tytułu uznaję ich prawo do tego miasta, tak praw litewskich do Wileńszczyzny uznać nie mogę. Tym bardziej, że jest to ziemia etnicznie polska i jeszcze do dziś mimo wieloletniej intensywnej kolonizacji litewskiej Polacy stanowią (dane wg. Wikipedii) 61,3% ludności powiatu wileńskiego i 18,7% ludności samego miasta Wilna, w powiecie święciańskim jest to 27,4%, za to w podwileńskich Solecznikach aż 72%. Do dziś, mimo prowadzonej przez dziesięciolecia sowieckiej i litweskiej polityki wynaradawiania. Warto też wiedzieć i uświadomić sobie, że w roku 1931 (wtedy przeprowadzono spis powszechny) Litwini stanowili... 0,8% ludności Wilna. Tak, to nie pomyłka! Tak "litewskie" było i jest to miasto.

To, co napisałem, to i tak tylko wstępniak, szerzej zamierzam omówić ten temat 9 października, w 88.rocznicę wyzwolenia Wilna przez oddziały polskie dowodzone przez gen.Lucjana Żeligowskiego. Szkoda, że ta rocznica jest w naszym kraju zapomniana. Klęski umiemy celebrować, zwycięstw świętować nie potrafimy. Smutne to i przykre. Czy uda nam się wyrwać kiedyś raz na zawsze z ciasnych okowów politycznej poprawności?

PS. To wszystko oczywiście nie znaczy, że nie należy także patrzeć na to, co już mamy i dbać o to. Stary Targówek sypać się nie powinien, to jest nasz wspólny warszawski wstyd :(

14:28, warszawa78 , Targówek
Link Komentarze (32) »
czwartek, 12 czerwca 2008

warszawa-targówek

osiedle targówek

Dzisiaj nie będzie upiększania (zresztą z reguły go nie ma), dzisiaj będzie naga osiedlowa rzeczywistość. Na zdjęciach przedstawiam okolice ulicy Handlowej i Szczepaniaka na warszawskim Targówku. Nie oszukujmy się, nie jest to miejsce urokliwe, za to stanowi modelowy wręcz przykład tzw. budownictwa socjalistycznego. W socjaliźmie kamienice miały być zastąpione przez bloki, a sklepy przez pawilony, tak jak demokracja miała być zastąpiona przez "demokrację ludową" - tej ostatniej już na szczęście nie ma, bloki i pawilony zostały.

Ciekawostką jest niebieski kolor widocznych na zdjęciu bloków, rzadko spotykany w Warszawie. Kolor ten płynnie wprowadza nas w klimaty śródziemnomorskie - od razu można się poczuć jak w jednym z tych malowniczych sycylijskich miasteczek lub na greckiej wyspie. Nic, tylko rozsiąść się między blokami, otworzyć butelkę wina i wcinać owoce morza z Biedronki :)

A jak już wypijemy wina, to możemy trzymać kciuki za naszych piłkarzy w konfrontacji z Austrią. Podobno wino wzmacnia optymizm! Zresztą wino wiele rzeczy wzmacnia, ale to temat na inną notkę. A Austriacy? Na szczęście w odróżnieniu od Niemców nie mają żadnego "polskiego" Volkswagendeutscha w składzie, więc może pójdzie nam łatwiej? Zobaczymy. W każdym razie pijmy wino i trzymajmy kciuki!

09:53, warszawa78 , Targówek
Link Komentarze (31) »
środa, 21 maja 2008

Targówek

Targówek zdominowany jest przez PRL-owskie bloki, ale uchowały się jeszcze fragmenty, które przypominają bardziej małe miasteczko niż dzielnicę wielkiego miasta. Polecam zwłaszcza spacer ulicą Tykocińską, której perspektywę widać na zdjęciu, traficie tam na zachowaną przedwojenną zabudowę i to zabudowę w dobrym stanie, co na Targówku nie jest niestety regułą. Zdjęć samej Tykocińskiej niestety nie mam, ale może kiedyś? Za to na zdjęciu, które wklejam, jest zawarta cenna informacja, jak trafić do pracowni protetycznej, więc jak ktoś zje zęby na fotografowaniu Targówka, to już wie, gdzie powinien się udać :)

Na zdjęciu widać też kościół Chrystusa Króla. Czy wiecie, że parafia Chrystusa Króla ma swoją stronę internetową? A więc ma:

http://www.chrystuskrol.pl

Polecam zwłaszcza dział "Historia parafii", gdzie przy okazji można się co nieco dowiedzieć o samym Targówku.

W ogóle Targówek ma perspektywy, za ileś lat dotrze tam metro, owa słynna 2.linia. Nie wiem tylko, czy dotrze za lat 30 czy za 50, ale na wszelki wypadek postanowiłem zacząć dbać o zdrowie, bo chciałbym tego momentu dożyć. Wy też dbajcie o zdrowie, to kiedyś, za dziesiątki lat, spotkamy się przy metrze na Targówku i przy kielichu Nalewki Babuni powspominamy dawne czasy :)

11:16, warszawa78 , Targówek
Link Komentarze (19) »
 
1 , 2